'ANDIMIZ' KARARININ GEREKÇESİ PAYLAŞILDI

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 8. Dairesi’nin Öğrenci Andı’nı kaldıran Millî Eğitim Bakanlığı yönetmeliğini iptal eden kararını geçtiğimiz aylarda bozmuştu.

 'ANDIMIZ' KARARININ GEREKÇESİ PAYLAŞILDI
10 Haziran 2021 - 16:07
Danıştay, Andımız hakkında verdiği kararın gerekçesinde, ''Dava sadece andın okutulup okutulmamasına ilişkindi. Yasa Millî Eğitim Bakanlığı'na takdir hakkı tanıyor'' denildi.  

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 8. Dairesi’nin Öğrenci Andı’nı kaldıran Millî Eğitim Bakanlığı yönetmeliğini iptal eden kararını geçtiğimiz aylarda bozmuştu. Danıştay'ın okullarda öğrenci andının okutulmamasına dair kararının gerekçesi belli oldu.
İlgili gerekçede, "Millî Eğitim Bakanlığı, Türk Milli eğitiminin amaç ve ilkelerinin öğrencilere kazandırılması konusunda kullanılacak eğitim ve öğretim yöntemleri ile materyallerini belirleme hususunda takdir yetkisine sahiptir" ifadeleri yer aldı.

Kararda, öğrenci andının içeriğinin anayasa ve kanunlara aykırı olmadığı ve halen eğitim materyali olarak kullanılmaya devam ettiği vurgulandı. Dava konusu yönetmelik değişikliği ile sadece öğrenci andının her sabah topluca okutulmasına son verildiğine dikkat çekilen gerekçede, bu konuda idarenin takdir yetkisi bulunduğu vurgulandı.

E-Gazetem.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum