ANKARA, KAHİRE İLE MASAYA OTURUYOR!

Doğu Akdeniz’in iki yakasında bulunan Türkiye ve Mısır arasında normalleşme yolunda ilk adımlar atılmaya başlandı. Bugün, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki bir heyetin Mısır'ın başkenti Kahire'ye gittiği aktarıldı.

ANKARA, KAHİRE İLE MASAYA OTURUYOR!
03 Mayıs 2021 - 16:25
Doğu Akdeniz’in iki yakasında bulunan Türkiye ve Mısır arasında normalleşme yolunda ilk adımlar atılmaya başlandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mayıs’ın ilk haftasında Türkiye'den resmi bir heyetin Kahire’yi ziyaret edeceği ve temaslarda bulunacağını açıklamıştı. Ve bugün, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki bir heyetin Mısır'ın başkenti Kahire'ye gittiği aktarıldı.

Mısır tarafında ise Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, süreç içerisinde yaptığı açıklamalarla Türkiye’yle ilişkileri düzeltmeye hazır olduklarının işaretlerini vermişti. 8 yıllık gerginlik ardından iki ülke arasında zorlu bir müzakere sürecinin yaşanacağı aşikar. Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların paylaşımı, İhvan’ın geleceği, Libya, Filistin ve Afrika’daki saflaşma Ankara ve Kahire görüşmelerinde ele alınması muhtemel temel konu başlıkları. Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge sınırları ve bununla bağlantılı olarak bölgede yer alan doğal kaynakların paylaşımı Türkiye ve Mısır arasında ele alınacak konuların başında geliyor. Türkiye’den giden resmi ve gayri resmi heyetlerin Mısır tarafına defalarca, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’yle yapılan anlaşmaların Mısır’ın aleyhine hükümler içerdiğine dair mesajlar ilettiği biliniyor.

Gaz arama çalışmalarıyla ilgili olarak düzenlenen son ihalede, Mısır’ın Türkiye’nin tezlerine uygun adımlar atması ise Ankara’dan verilen mesajların Kahire’de karşılık bulduğunu gösterdi. Zaten iki ülke arasında normalleşme süreci de bu adımlardan sonra başladı. Mısır’da özellikle Dışişleri Bakanlığı’nda Doğu Akdeniz konusunda Türkiye’yle anlaşma yönünde bir irade olduğu basına yansıdı, fakat diğer yandan Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la yapılan anlaşmalar üzerinden Avrupa Birliği’ne verilen taahhütler, Mısır’ın hareket alanını daraltıyor. Aynı şekilde, Körfez ülkelerinden de Kahire’nin Ankara’yla normalleşmesi konusunda itirazlar geliyor. Mısır ve Körfez ülkeleri arasındaki finansal ilişkiler göz önünde bulundurulduğunda, bu itirazların yabana atılmaması gerekiyor. Ankara’yla ilişkileri gergin olan İsrail’in de Türkiye-Mısır yakınlaşmasından rahatsız olması muhtemel.
Yukarıda saydığımız güç odaklarının tamamının Ankara-Kahire yakınlaşmasını bozacak kışkırtmalara girişmesi olasılığı bulunuyor. Bu noktada, Ankara ve Kahire’nin direkt temas yolunu seçmesi önemli bir kazanım. Fakat 8 yıldan bu yana süren gerginlik sonrası karşılıklı güven kaybının olduğu da ortada.

Bu engelleri ve kışkırtmaları aşmanın yolu, iki ülke arasındaki ilişkileri sadece Doğu Akdeniz’esıkıştırmadan, diğer konu başlıklarını da kapsayan daha genel ve uzun vadeli bir perspektifle ele almaktan geçiyor.

E-Gazetem.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum