BUNUN ADI DÜPEDÜZ AMBALAJ HİLESİ!

Marketten aldığımız paketli ürünler farkında olmadan hafifliyor, fiyatları ise gizlice yükseliyor. Özellikle ambalajlı ürünlerde yaşanan bu hileye karşın tüketiciyi koruyan denetleme yapılmıyor.

BUNUN ADI DÜPEDÜZ AMBALAJ HİLESİ!
21 Temmuz 2021 - 16:41
Marketten aldığımız paketli ürünler farkında olmadan hafifliyor, fiyatları ise gizlice yükseliyor. Özellikle ambalajlı ürünlerde yaşanan bu hileye karşın tüketiciyi koruyan denetleme yapılmıyor.

ENFLASYONUN ÖTEKİ YÜZÜ…
Pazardan aldığınız maydanoz artık size de daha küçük geliyor mu? Ya da eskiden tek elle zor tuttuğunuz taze soğan demeti şimdi tek elle kolayca tutuluyor mu? Marketten aldığınız ambalajlı ürünler eskiden sanki daha mı ağırdı? Bazı ürünlerde ödediğimiz tutar değişmiyor ancak hafifliyor. Böylece tüketici pek de farkında olmadan ürün zamlanmış oluyor. Bu durum ekonomide 'Shrinkflasyon' olarak adlandırılıyor. Üreticiler, hammadde ve kurdan kaynaklanan maliyet artışlarını fiyata yansıtarak müşteriden tepki çekmek yerine, paketlerin ağırlığını azaltıyor. Tüketici de bu gizli fiyat artışlarının farkına bile varamıyor.

TÜKETİCİ FARKINA BİLE VARMIYOR!
Bunun son zamanlardaki örneği ayçiçek yağının ambalajlarında yaşandı. Yıllardır en az 1 litrelik ve 5 litrelik şişelerde satılan yağlar, yarım litrelik ve 4,5 litrelik olarak satılmaya başlandı. Fiyatı dudak uçuklatan ayçiçek yağında, firmalar çareyi gramajları küçültmekte buldu. Deterjandan gıdaya pek çok ambalajlı üründe aynı durum yaşanıyor. Raflarda bir kiloluk ambalajlarda satılmasına alışık olduğumuz beyaz peynir de ambalajlar 900, 800, 700 grama kadar düşmüş durumda. Şikayetvar.com adlı sitede de gramaj oyunlarıyla ilgili çok sayıda şikâyet var. Bir tüketici aldığı peynirin etikette fiyatının ve gramajının düştüğünü ancak aslında zam geldiğini şöyle tespit ediyor: “Bim marketi bünyesinde satılan Binvezir çeçil peyniri daha önce 750 gr ve 21,90 TL’den satılıyordu. 26.06.2021’de market alışverişim sırasında etikette 21,90 TL’nin üzeri çizilerek 19,90 TL'ye indirilmiş görseli mevcuttu. Ürünü elime aldığımda küçülmüş olduğunu fark edip incelediğimde gramaj 500 gr’ye düşürülmüş. Daha önce 29 TL'ye denk gelen kilo fiyatı aslında 39,80 liraya yükseltilmiş.”

TÜKETİCİ ‘DEVLET KORUMASI’ İSTİYOR
Pandemi döneminde artan şikâyetler nedeniyle şubat ayında Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle gıda, temel tüketim, kozmetik ve temizlik ürünlerinde yapılan gramaj oyunlarına idari para cezası uygulanacağı açıklandı. Dönemin Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı açıklamada “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde yaptığımız düzenleme ile özellikle gıda ve temel tüketim ürünlerinde gramajı azaltma yoluyla tüketicilerimizi mağdur eden gizli zam uygulamalarına 114 bin 326 liraya varan idari para cezası verilecek” ifadelerini kullandı.

YETERLİ DENETİM YOK…
Ancak Tüketici Hakları Derneği (TÜKO-DER)Genel Sekreteri Onur Cingil ise gramaj oyunlarıyla ilgili yeterli denetimlerin yapılmadığını söylüyor. İsim yapmış, markalaşmış firmaların dahi gramaj küçülttüklerine dikkat çeken Cingil, “Pandemi ile iyice bozulan ekonomide ortaya çıkan bir hile vardı ki bu kimsenin aklına gelmezdi. İsim yapmış firmalar dâhil gramaj oyunu ile gizli zamlar yaptılar ve zam yapmadıklarını iddia ederek bir de reklam yaptılar” ifadelerini kullanıyor. En çok şikâyet edilen ürünlerle ilgili bilgi veren Cingil, “Gelen şikâyetlere ve bizlerin de tespitlerine bakıldığında özellikle paketli gıdalarda bisküvi çikolata gibi ürünlerde, yoğurt peynir gibi çok tüketilen gıdalarda fiyatı sabit tutup gramajı düşürdüler ve gizli ve hatta fahiş zamlar yaptılar” diyor.

E-Gazetem.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum