CHP'DEN 'BORÇLAR ERTELENSİN' TEKLİFİ!

Salgın nedeniyle 14 aydır kapalı olan nargile salonu işletmeleri, kahvehane esnafı, bar, eğlence mekânları ve gece kulüpleri işletmecilerinin mevcut ve 2021 yılı içinde doğacak olan SGK prim borçları ile KDV hariç vergi borçlarının 1 Ocak 2022 tarihine kadar faizsiz ertelenmesi için TBMM’ye kanun teklifi sunuldu.

CHP'DEN 'BORÇLAR ERTELENSİN' TEKLİFİ!
08 Haziran 2021 - 14:17
Salgın nedeniyle 14 aydır kapalı olan nargile salonu işletmeleri, kahvehane esnafı, bar, eğlence mekânları ve gece kulüpleri işletmecilerinin mevcut ve 2021 yılı içinde doğacak olan SGK prim borçları ile KDV hariç vergi borçlarının 1 Ocak 2022 tarihine kadar faizsiz ertelenmesi için TBMM’ye kanun teklifi sunuldu. CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat tarafından sunulan kanun teklifinde sürecin hiçbir döneminde açılmayan, kârsız şekilde harcamalarına devam ettiği vurgulandı.

Nargile işletmelerinin koronavirüsün faturasını çok ağır şekilde ödediğini vurgulayan Polat şunları kaydetti: “Sektör tamamen iflasa sürüklenmektedir. Yalnızca İstanbul’da bu sektörde hizmet veren 2 bin 382 işletmenin bulunduğu, personelleri, aileleri ile birlikte sektör tedarikçileri de dâhil edildiğinde; tüm Türkiye’de yaklaşık bir buçuk milyon insanın sektör sayesinde yaşamını sürdürdüğü tahmin edilmektedir. Pandemi öncesinde bahar ve yaz aylarına hazırlık olarak nargile işletmeciliğine dâhil olan franchise alanlar veya küçük işletme sahiplerinin 4 bin 590 TL tutarındaki ‘Nargile Sunum Belgesi’ alma zorunluluğu, diğer işletme türlerinden farklı olarak nargile sektörünü olumsuz yönde etkilemiştir.
Nargileciler TAPDK (Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu) ruhsatlarını yenileyebilmek için 4 bin 590 ödemiş ancak pandemi sebebiyle iş yerlerini açamamışlardır. İşletmeciler ve sektör emekçileri hayatlarını idame ettirmekte zorlanmaktadırlar. Ülkemiz kültürünün önemli bir temsilcisi olmasıyla yalnızca yerel kitleler değil, yabancı turistler için de önemli bir kültür halini alan nargile, turizmin yeniden canlanması için çaba sarf edilen şu günlerde, en kötü senaryoda dahi yabancı turiste yönelik olarak yeniden destek bulmayı hak etmektedir.”

Kahvehanelerin açılmasına izin verilse de oyun oynamanın yasak olması sebebiyle kahvecilerin ciddi gelir kaybına uğradıklarını belirten Polat “Kısa çalışma ödeneği desteğinden de faydalanamayan kahveci esnafı, pandemi sürecinde ihmal edilmiştir. Sadece İzmir’de geçim sıkıntısı ile daha fazla mücadele edemeyen iki kahveci esnafı vatandaşımız maalesef intihar etmiştir. Vergilerini yapılandıran esnaf muaccel olan taksitlerini ödeyememiştir. Bunun yanı sıra katı atık bedeli, çöp vergisi gibi vergiler de kahveci esnafının kapalı olduğu süreçte belini bükmektedir” ifadelerini kullandı.

Kısa çalışma ödeneği desteğinin sektörü ayakta tutmakta yeterli olmadığını belirten CHP’li Polat, teklifinin gerekçelerini şöyle sıraladı: “Devam eden kira ödemeleri, kapalı dükkâna ödenen faturalar gibi gider kalemleri bar, eğlence mekânları ve gece kulüpleri işletmecilerinin artık hayatlarını idame ettirememelerine sebep olmaktadır. Bu sektörlerde ve bu sektörleri etkileyen diğer meslek dallarında çalışan emekçiler; güvenlik görevlileri, ses sanatçıları, taksiciler, valeler, garsonlar, komiler, mutfak çalışanları, temizlik görevlileri birlikte düşünüldüğünde yaklaşık iki milyon kişi mağdur olmaktadır. Normalleşme sürecinde kafe ve restoranlar çeşitli çözümlerle faaliyetlerine devam ederken, içkili lokantalar ve içkili restoranlar çeşitli saat uygulamalarıyla açılmışken, mekânlar arasındaki ruhsat farklılığı sebebiyle bar, eğlence mekânları ve gece kulüplerinin açılmalarına izin verilmemiş, sektör temsilcileri ve emekçileri kaderlerine terkedilmiştir. Turizmin yeniden canlanması beklentisi içinde olunan şu günlerde; bar, eğlence mekânları ve gece kulüpleri desteğe ihtiyaç duymaktadır.”

E-Gazetem.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum