Ekonomi Üniversitesi 9 Bin 400 Öğrenciyi Yüz yüze Sınava Çağırıyor

Ekonomi Üniversitesi 9 Bin 400 Öğrenciyi Yüz yüze Sınava Çağırıyor
04 Haziran 2021 - 21:35 - Güncelleme: 04 Haziran 2021 - 21:52
Üniversite öğrencileri sağlıklarından endişeli

Pandemi koşulları ve aşılamanın İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri final sınavları ve hazırlık bitirme sınavı olan PIE sınavının yüz yüze yapılması ihtimaline karşı harekete geçti. İEU Öğrenci Dayanışmasının başlattığı imza kampanyasına şu ana kadar 1.500’ün üzerinde öğrenci imza verdi. İmza kampanyasında özetle şu ifadeler yer alıyor:
Dönem başında hocalarının’’  finallerin yüz yüze yapılabileceğini, bunun biraz da “gidişata bağlı” olduğunu söylediklerini ifade eden öğrenciler tedirgin. Üniversiteli gençler ‘’ yurdumuzun kovid ve kovide karşı alınan önlemler karnesi “gidişattan” umutlu olmamızı engelliyor ‘’ dedi.
Pandemi Koşulları nedeniyle şehirdışında yaşayan birçok öğrenci memleketlerine geri dönmüştü.

Ekonomi Üniversitesi öğrencileri bu duruma hocalarının nasıl baktığını da  şöyle aktardı :

‘’hocalarımız yüz yüze sınavlara hazır olmamızı söyleyerek, İzmir dışından gelen öğrencilerin “kendi başlarının çaresine bakmaları  gerek ‘’ gibi ifadelerde bulunuyorlar.
Biz öğrencilerin aşılanmadan kapalı bir ortama sokulmasının, kalacak yer ayarlanmadan şehir dışından okula getirilmesinin hatalı bir karar olacağını düşünüyoruz.
İmza kampanyası metninde öğrenciler yöneticilerin bu hatalı kararını kabul edilemez bulduklarını, böyle bir olasılığı gerçekleşmemesi için tüm anayasal haklarını kullanacaklarını bildirdi.
Öğrenciler açıklamalarına  şöyle devam etti :
Görüştüğümüz İEU Dayanışması Temsilcileri vakıf üniversiteleri üzerinde YÖK’ün kontenjan baskısı olması yüzünden bizim okulumuz gibi vakıf üniversiteleri çoğu konuda YÖK’ün isteklerini çok katı şekilde yerine getirmek zorunda kalıyor. Geçtiğimiz güz döneminde de finaller ve PIE sınavının yüz yüze yapılacağı söylenmiş ancak sınavlara kısa süre kala çevrimiçi yapılacağı duyurulmuştu.
Okul maalesef  son dakikada duyurular yapıyor, derslerde hocalar  çeşitli şeyler söylüyorlar. 3. ve 4. Sınıfların finallerinin yüz yüze yapılabileceği, hazırlık bitirme sınavı olan PIE’ın yüz yüze olabileceği gibi çeşitli varyasyonlar konuşuluyor.
BİZ ÖĞRENCİLERİN SAĞLIKLARI TÜM HOCA VE YÖNETİCİLERİMZİN SORUMLULUĞUNDA
Biz öğrencilerin sadece akademik dürüstlük geliştirmesi değil, sağlıkları da tüm hoca ve yöneticilerimizin sorumluluğunda. Biz öğrenciler bu pandemi döneminde çok yalnız bırakıldığımızı, pandeminin tüm yükünün diğer vatandaşlar gibi bizim de omuzlarımıza atıldığını hissettik. Dönem boyunca online eğitim verip 2 haftalık sınavlar için bu kadar büyük hareketliliğe biz hayır diyoruz. Kalacak yer ayarlanmadan 9.400 küsur öğrenciyi İzmir’e çağrılıp zor durumda bırakılmalarına hayır diyoruz.

ÖĞRENCİLER İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Artık sağlığımızı doğrudan hiçe sayan böyle bir ihtimale karşı harekete geçmemiz gerekiyordu diyen Üniversiteli gençler , ''kampanyayı imzalayan 1.500’ü aşkın arkadaşımızla birlikte böyle bir karara karşı kendimiz ve ailelerimizin sağlığını korumak için anayasal tüm haklarımızı kullanacağımızı deklare ettik'' ifadelerinde bulundu. Öğrenciler son olarak şunları ifade etti;  ''İmza kampanyamız yaygın şekilde dolaşıma sokulamamasına, duyurmakta çokça güçlükle bazen engellerle karşılaşmamıza rağmen 5 gün gibi kısa bir sürede okulun 9 bin 400 öğrencisinin 1.500’den fazlası kampanyayı imzaladı ve imzalar gelmeye devam ediyor.Hocalarımızın bu düşüncelerimizi dikkate alacağını umuyoruz'' 

Sınavların çevrimiçi olarak mı yoksa okulda yüz yüze mi yapılacağına ilişkin okuldan henüz bir resmi bir açıklama yapılmadı.

Üniversiteli öğrencilerin imza kampanyası 

https://www.change.org/p/izmir-ekonomi-üniversitesi-rektörlüğü-ve-senatosu-izmir-ekonomi-üniversitesinde-finaller-pie-yüzyüze-olmasın 

E-Gazetem.com  

YORUMLAR

  • 0 Yorum