GAZETECİLERİN GÖRÜNTÜ ALMASI ENGELLENDİ!

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle farklı noktalardan Taksim'e düzenlenen yürüyüşlere polis sert müdahale etti. Müdahalelerde çok sayıda gözaltı olduğu öğrenildi.

GAZETECİLERİN GÖRÜNTÜ ALMASI ENGELLENDİ!
01 Mayıs 2021 - 11:31 - Güncelleme: 01 Mayıs 2021 - 13:16
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle farklı noktalardan Taksim'e düzenlenen yürüyüşlere polis sert müdahale etti. Müdahalelerde çok sayıda gözaltı olduğu öğrenildi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Gençlik Komiteleri üyeleri, "Meydanlar emekçilere, gençlere yasaklanamaz" diyerek Galatasaray Meydanı'ndan Taksim'e çıktı. Polisin sert müdahalesi sonucu 10 üniversiteli gözaltına alınırken, üniversitelilerin Vatan Emniyet Müdürlüğü'ne götürüleceği öğrenildi.

Taksim'e giriş anı şöyle görüldü:
Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi'nden gözaltıların ardından ilk yapılan açıklamada yaklaşık 60 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, daha sonra yapılan paylaşımda, "Gelen bilgilere göre gözaltı sayısı yaklaşık olarak 80 oldu. Gözaltılardan bir kısmı bölge karakollarında, bir kısmı sağlık kontrolü için hastanelerde. Bir kısım gözaltının Vatan Emniyete götürüleceği bilgisini aldık." denildi.
ÇHD İstanbul Şubesi'nden yapılan son açıklamada, "Yaklaşık 125 kişi gözaltında" denildi.
Taksim Tarlabaşı'ndan "1 Mayıs alanı Taksim'dir" pankartı ile Taksim'e yürüyen İşçi Temsilcileri Konseyi (İTK) ve Emeğin Gücü, üyeleri polis tarafından gözaltına alındı.
"Kampüsten sokağa, biz kazanacağız" pankartıyla Taksim'e doğru yürüyüşe geçen üniversiteliler Osmanbey'de polis saldırısıyla karşılaştı. Çok sayıda üniversiteli gözaltına alındı.
“Bizden çaldıklarınızı almaya geldik” ve “Faşizmi yeneceğiz” yazılı pankartlar ile Mecidiyeköy’den Taksim'e çıkmak isteyen Gençlik Meclisleri ve  Sosyalist Dayanışma Platformu üyeleri de gözaltına alındı.
Devrimci Anarşist Federasyon üyeleri ise Kazancı Yokuşu'ndan Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Eyleme müdahale eden polis üyeleri gözaltına aldı.
Limter-İş, İnşaat-İş, Dev Yapı-İş, Dev Turizm-İş, Genç İşçi Derneği ve BİK üyeleri ise “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı ile Taksim'e yürümek istedi. Polis müdahalesi sonucu gözaltı yaşandı.
Umut-Sen üyeleri "1 Mayıs meydanı Taksim'dir" diyerek Dolmabahçe'den Taksim'e çıkmak istedi. Umut-Sen üyesi 11 kişi gözaltına alındı.
Halkevleri üyeleri, Harbiye'den Taksim Meydanı'na, "Milyonlarca işçi çalışırken tam kapanmadan bahsedilemez. 1 Mayıs yasaklanamaz" diyerek yürümek istedi.
Birleşik Mücadele Güçleri ve Birleşik Gençlik Güçleri'nin de aralarında bulunduğu 30'dan fazla kişi gözaltına alındı.
halktv.com.tr muhabiri Hazar Dost Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan "Görüntü almama genelgesi" bahane edilerek görüntü alması itilerek engellenmeye çalışıldı.

E-Gazetem.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum