İMAMOĞLU'NUN BU FOTOĞRAFINA SORUŞTURMA!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında geçen yıl katıldığı bir törende, Fatih Sultan Mehmet’e ait türbenin önünde ellerini arkaya bağladığı için soruşturma açıldı!

İMAMOĞLU'NUN BU FOTOĞRAFINA SORUŞTURMA!
04 Mayıs 2021 - 12:22
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında geçen yıl katıldığı bir törende, Fatih Sultan Mehmet’e ait türbenin önünde ellerini arkaya bağladığı için soruşturma açıldı!

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında geçen yıl katıldığı bir törende, Fatih Sultan Mehmet’e ait türbenin önünde ellerini arkaya bağladığı için soruşturma açıldığını yazdı. İBB Sözcüsü Murat Ongun ve İçişleri Bakanlığı söz konusu haberi doğruladı. Pehlivan, bugünkü köşe yazısında "Bugünlerde nereye baksak benzer sözleri duyuyoruz: Kanunsuz emir, hukuksuz talimat, suç olmayan fiil... Her gün garipsiyor, baskılanıyor, öfkeleniyoruz. Ama çıta yükselmeye devam ediyor. O halde, sorayım: Elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezindiniz diye hakkınızda soruşturma açılır mı? Açılmışı var" dedi.

Pehlivan'ın yazısının devamı şöyle:
"Bundan tam bir yıl önceydi. İstanbul’un Fethi’nin 567. yıldönümüydü. Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde bir anma töreni düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılımcılar arasındaydı. Bilmeyenler olabilir; Fatih’in eşi Gülbahar Hatun’un türbesi de aynı avludaydı. İşte, hazır olun...
İmamoğlu’nun o türbenin dışında yürürken ellerini arkasından bağlaması İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi. İnsan inanmakta zorlanıyor ama bakanlığın onayıyla Mülkiye Başmüfettişi görevlendirildi. Ve geçen hafta şu suçlamayla Ekrem İmamoğlu’nun ifadesi istendi: '2020 yılında gerçekleştirilen bir program kapsamında ziyaret ettiğiniz Fatih Sultan Mehmet’e ait türbede elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezinmek suretiyle saygısızlık yaptığınız iddiası...' Sahi, yürürken bağlanan eller mi suçluydu, onlara suç yazan bağlı eller mi?"
Barış Pehlivan'ın yazısının ardından İBB Sözcüsü Murat Ongun da Twitter hesabından yaptığı açıklamada soruşturmayı doğruladı.
Ongun, "Cumhuriyet Gazetesi’nde Barış Pehlivan imzalı köşe yazısında belirtilen bilgiler ne yazık ki DOĞRUDUR. Niyet okuma odaklı, izandan yoksun yeni bir soruşturma hazırlığı için Başkanımızın ifadesi istenmiştir" ifadesini kullandı.
İmamoğlu’na açılan soruşturmanın gündem olması ardından İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mahir Çataklı, konuyla ilgili açıklama yaptı. Çataklı, soruşturmanın “İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları” ile ilgili olduğunu söyleyerek soruşturmayı doğruladı.
29 Mayıs 2020'de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un Fethi’nin 567. yıldönümü nedeniyle Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde düzenlenen anma törenine katılmıştı.
Pelikancılara yakınlığıyla bilinen "Yekvücut" isimli hesap İmamoğlu’nun Gülbahar Hatun Türbesi’ni ziyareti sırasında çekilen videoyu, Fatih Sultan Mehmet’in türbesinde çekilmiş gibi lanse etmişti.
Sonrasında iktidara yakın medya ve AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, İmamoğlu'nu hedef almıştı.
 Ayvazoğlu, söz konusu videoyu şu notla paylaştı:
“'Herşey güzel olacak' mesajını sana değil Yunan'a vermişti ey aziz İstanbul!
Çünkü ecdada attığı tekme kadar büyük içindeki inkar!
Şu edepsiz yürüyüşteki gibi küçülüyor işte bazı makamlar.
Biz sana Başkan olamazsın demedik...”

İmamoğlu paylaşımı sonrası Ayvazoğlu'nun 15 Ağustos 2013'e ait bir tweeti de sosyal medya kullanıcıları tarafından yeniden hatırlatıldı.
Söz konusu tweette Ayvazoğlu, FETÖ lideri Fethullah Gülen'in Mısır için yayınladığı mesajı paylaştığı görülüyor.

Sonrasında ise iktidara yakın medya İmamoğlu'nu "İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ciddiyetsiz türbe ziyareti tepki çekti", "CHP'li İBB Başkanı İmamoğlu'nun ciddiyetsiz türbe ziyareti tepki çekti" gibi başlıklı haberlerle hedef almıştı.

E-Gazetem.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum