'ÖZEL HAYAT' BU KARELERİN NERESİNDE?

Emniyet’in ‘kişisel veri’ ve ‘özel hayat’ bahanesinin arkasına saklanarak yayımladığı genelge polis şiddetinin saklanmasını amaçlıyor. Birçok olayda polisin uyguladığı şiddet de bunu kanıtlıyor.

'ÖZEL HAYAT' BU KARELERİN NERESİNDE?
04 Mayıs 2021 - 12:52
Emniyet’in ‘kişisel veri’ ve ‘özel hayat’ bahanesinin arkasına saklanarak yayımladığı genelge polis şiddetinin saklanmasını amaçlıyor. Birçok olayda polisin uyguladığı şiddet de bunu kanıtlıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan ve polislerin toplumsal olaylarda görüntü ile ses kaydının alınmasının engellenmesini öngören genelgeye ilişkin tartışmalar sürüyor. 1 Mayıs protestolarında fiili olarak uygulanmaya başlanan genelgeyle polislerin uyguladığı şiddetin görüntülenmesi birçok noktada engellenmek istendi. Hem gazeteciler hem de yurttaşlar görüntü alırken polis müdahalesiyle karşılaştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘kişisel veri’ ve ‘özel hayat’ bahane ederek savunduğu genelge aslında hem yurttaşa hem de basına sansür niteliği taşıyor. Soylu, gazetecilerin engellenmesine ilişkin genelgede bir ifade olmadığını söylese de durum hiç de öyle değil. Öte yandan, yalnızca 1 Mayıs değil, polisin içinde olduğu birçok vakada Emniyet’in gizlemek istediği oldukça fazla done bulunuyor. Örneğin 2017 Nevruz’unda üstünde bomba olduğu öne sürülerek öldürülen Kemal Kurkut bunlardan birisi. Ayrıca Gezi direnişinde ülkenin birçok noktasında süren eylemlerde polisin yurttaşlara uyguladığı şiddet de Emniyet’in gizlemek isteyeceği türden. Bunun yanında son olarak Boğaziçi direnişindeki görülenler… Polisin müdahale sırasında öğrencilere uyguladığı orantısız şiddet günlerce ülkenin en önemli gündemlerinden oldu.

Ankara ve Diyarbakır baroları ile CHP genelgenin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı. Yapılan başvurularda genelgenin Anayasa’ya ve hukuka aykırı olduğu vurgulanarak, “Her bir yurttaş, üstelik de kamusal bir alanda gerçekleşen bir olayı, suç şüphesiyle delillendirmek ihtiyacı hissedebilir” denildi.

1 Mayıs’ta düzenlenen eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 256 kişiden 247’si polis merkezindeki sorgularının ardından 9’u ise sevk edildikleri adliyeden serbest bırakıldı. Serbest bırakılanların tamamına koronavirüs tedbirlerine uymadıkları gerekçesiyle toplam 888 bin 64 lira para cezası uygulandı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise 19 Nisan-1 Mayıs arasında işçi bayramını kutlamak isteyen 394 yurttaşın gözaltına alındığı ifade edildi.

E-Gazetem.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum