ŞAKAR: "BAKANLIK GÖLÜ KORUMADAN, NASIL RANTA ÇEVİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR"

Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar, birinci derece doğal sit alanı olan Salda Gölü’nün kıyısında yapılan millet bahçesinin koruma sağlamak yerine yoğunluğu artıracağı belirtti. Şakar, “Millet bahçesi göle daha çok insan gelsin diye yapılıyor. Göle ne kadar çok insan gelirse, göl ve çevresi de o kadar çok kirlenecek” dedi.

ŞAKAR: "BAKANLIK GÖLÜ KORUMADAN, NASIL RANTA ÇEVİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR"
05 Haziran 2021 - 18:06
Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar, yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“İlgili kurumlar buradaki kirliliği yıllarca görmedi. 2019 yılında göl çevresi özel çevre koruma bölgesi ilan edilerek millet bahçesi projesi ile Salda Gölü çevresi yapılaşmaya açıldı. İtirazlarımız, açılmış olan davalar ve kamuoyunun baskısıyla ilk projenin ardından birçok plan değişikliği yaptılar. Çivi çakmayacağız dedikleri yere, kepçelerle, kamyonlarla, daldılar. Çivi yerine özel matkaplarla deldikleri hidromanyezitlere (kil tabakasına) çelik kazıklar çakarak ahşap binalar yaptılar. Bu yapılanlarla göl korunmadı. Göl çevresindeki doğal yapı ve göle yeraltından gelen suyolları bozuldu. Bizler halen millet bahçesi projesinin iptal edilmesini istiyoruz. Çünkü millet bahçesi hidromanyezitlerin ve beyaz kumların üzerine yapıldı. Millet bahçesi insanların gölde suya girmelerini teşvik etmekte, daha çok insanı göle çağırmaktadır”

Projeye karşı açılan davanın sürdüğünü anlatan Şakar, “Bakanlık gölü korumak yerine, nasıl ranta çevireceğini düşünüyor. Bakanlığın amacı gölü korumak olsaydı, millet bahçesinden önce, göl çevresindeki yerleşim yerlerinden göle akmakta olan kanalizasyon sularının, göle gelmesini önlerdi” ifadelerini kullandı.

E-Gazetem.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum