"TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİLER İSTİYORUZ"

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Erdoğan'ın "Türkiye'nin Taliban'ın inancıyla ters bir yanı yok, daha iyi görüşeceğimize ihtimal veriyorum" sözlerine karşılık niteliğinde cümleler kullandı. Mücahid, "Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz" dedi.

"TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİLER İSTİYORUZ"
21 Temmuz 2021 - 13:55
Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Erdoğan'ın "Türkiye'nin Taliban'ın inancıyla ters bir yanı yok, daha iyi görüşeceğimize ihtimal veriyorum" sözlerine karşılık niteliğinde cümleler kullandı. Mücahid, "Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz" dedi.

MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN DESTEK BEKLİYORLAR
Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, TRT Arabi'ye yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi, Kabil Havaalanının işletilmesi ve Doha'da yürütülen Afganlar arası barış müzakereleri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Taliban sözcüsü, Afganistan'da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu savunarak, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini ifade etti. Özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan'da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti.

“İNANCA DAYALI PEK ÇOK ORTAK NOKTAMIZ VAR”
Mücahid, Türkiye'nin Kabil Hamid Karzai Havaliman'nın kontrolünü alması özelinde de "Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye'nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz" ifadelerini kullandı. İstanbul'da yapılması arzu edilen barış konferansı konusunda, Afganistan'ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini dile getiren Taliban sözcüsü, havalimanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti. Mücahid, Katar'ın başkenti Doha'daki Afganlar arasında müzakerelerin yeniden başlamasından iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiğini de sözlerine ekledi. TRT Arabi'de yer alan söyleşide, Taliban'ın ateşkes teklifini geri çekti yönünde bilgi yer almadı.

3 AYLIK ATEŞKES TEKLİF ETMİŞTİ
Amerika Birleşik Devletleri'nin ve NATO müttefiklerinin Afganistan'dan çekilmeye başlamasıyla güç kazanan Taliban, Kabil yönetimine 'şartlı ateşkes' teklifi yapmıştı. Kabil hükümetinin Taliban ile müzakere ekibinden Nadir Nadiri, örgütün, 7 bin mahkumun serbest bırakılmasına karşı 3 aylık ateşkes önerdiği bilgisini aktarmıştı. Son bir hafta içinde Afganistan’daki 15 diplomatik misyon ve NATO, Taliban’ı saldırıları ve operasyonları durdurması konusunda uyarmıştı. Uyarı, Taliban ve Afgan hükümeti arasında Katar’ın başkenti Doha’da yapılan görüşmelerde sonuç alınamadığının açıklanmasından sonra yapılmıştı. Afganistan hükümetinden bir delegasyon ve Taliban’ın siyasi kanadından yetkililer Doha’da hafta sonu boyunca görüşmeler yaptılar. Ancak Taliban’dan yapılan açıklamada, ülkede tansiyonun düşürülmesine yönelik bir atıfta bulunulmadı. Ortak açıklama, Avustralya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Avrupa Birliği, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Hollanda, İspanya, İsveç, İngiltere, ABD ve NATO'nun imzasını taşıyordu. Kurban Bayramı dolayısıyla silah bırakma, barış konusunda iyi niyetini gösterme çağrısı yapılan Taliban ise bayram süresince tek taraflı olarak ateşkes uygulayacağını bildirmişti.

ATEŞKESTEN VAZGEÇTİLER…
Ancak Taliban bugün tavır değiştirerek Kurban Bayramı boyunca kendilerini savunmak için savaşacaklarını ve resmi bir ateşkes ilan etmekten vazgeçti. Taliban'ın Afganistan genelinde saldırılarının devam ettiği haberleri gelirken örgütün sözcüsü, AFP'ye yaptığı açıklamada "Bayram sırasında savunma durumunda olduğumuzu doğrulayabilirim" dedi. Taliban'ın bu açıklaması, Cumhurbaşkanı Eşref Ghani'nin Taliban'ın "barış için hiçbir istekleri ve niyetleri olmadığını kanıtladığını" söylemesinin ardından geldi.

E-Gazetem.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum