Aleyna Turan

Aleyna Turan


Reflü Hastaları Nasıl Beslenmeli ?

09 Eylül 2020 - 16:59

REFLÜ NEDİR?
Reflü, yemek yemenin ardından mide içeriğinin yemek borusuna kaçışını
engelleyen kapağın gevşemesine bağlı olarak asidin mideden yemek borusuna
geri gelmesi durumudur.

REFLÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?
 Ağıza ekşi su gelmesi
 Yanma
 Şişkinlik
 Hazımsızlık
 Hıçkırık
 Öksürük
 Ses Kısıklığı
 Yutma Güçlüğü


REFLÜ HASTALARININ UZAK DURMASI GEREKEN BESİNLER

Her besin bireylerde aynı etkiye sebebiyet vermez. Besinlerin yan etkileri yanında onların ne kadar ve ne sıklıkla tüketildiği de önem taşımaktadır. Ancak reflüye sahip bireylerin semptomları azaltmak için tüketiminden uzak durmaları gereken belli başlı bazı besinler vardır. Bunlar: Portakal, limon, nane, yağ ve yağlı besinler, çikolata, karbonatlı içecekler (soda, kola, gazoz…), alkol, tuz, sirke, baharatlı besinler, kızartmalar, domates, çiğ soğan ve sarımsak.

PEKİ NEDEN ÖZELLİKLE BU BESİNLERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yukarıda sıralanan besinlerin neden reflü semptomlarını artırdığı incelenecek olursa; Portakal, greyfurt, limon, domates, mandalina gibi besinler yüksek asit içeriğine sahiptirler bu da reflünün semptomlarını artıracağından dolayı tüketimi sınırlandırılmalıdır. Yağ ve yağlı besinler ise sindirimi zor olduklarından dolayı mide boşalımını geciktirirler. Buna bağlı olarak sindirim enzimlerin fazla salgılanmasına neden
olarak midede asit miktarının artmasına ve midede yüksek basınç oluşturarak mide içeriğinin yemek borusuna kaçışını kolaylaştırır. Alkol, mide ve yemek borusu arasında bulunan kasın gevşemesine neden
olduğundan ve mide asit salgısını artırdığından tüketiminden sakınılmalıdır. Çikolata ise mide kapağını gevşetmesi ve içerdiği kafein dolasıyla reflüye zarar vericidir.
Nane, içerisindeki mentol bileşimi sebebiyle mide ve yemek borusu arasında bulunan kasın gevşemesine neden olur. Karbonatlı içecekler, asit içeriğinden dolayı midenin iç basıncının artmasına ve buna bağlı olarak mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasına sebebiyet verir.

REFLÜYE İYİ GELEN BESİNLER
Lifli besinlerin sindirimi kolay olduğundan fazla mide asidi salgılanmasını engellerler bu sebeple reflüye sahip bireylerin yağ içerikli bir diyet yerine lif içeriği yüksek, asit içeriği düşük bir diyet uygulamaları gerekir. Meyve ve sebze, tam tahıllı gıdalar, yulaf gibi besinlerin tüketilmesi reflüye iyi gelmektedir. Fakat portakal, greyfurt, limon, mandalina, domates gibi bazı meyve ve sebzelerin yüksek asit içeriği nedeniyle tüketimi sınırlandırılıp bunun yerine şeftali, muz, brokoli, patates gibi asit içeriği daha düşük besinler tercih edilmelidir.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER
 Dar giysiler giyinilmekten kaçınılmalıdır.  Besinlerin çok sıcak ve çok soğuk tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Besinleri az çiğnemek yerine çok çiğneyip, küçük parçalara ayırıp tüketmek gerekir. Çünkü besinler ne kadar küçük yutulursa sindirimi o kadar kolay olur bu da mide asit seviyesinin fazla artmamasını sağlar. Ama aksi durumda yiyeceklerin sindirimi ne kadar zor olacak şekilde yutulursa mide o derece fazla asit salgılar.  Öğünler atlanılmamalı, uzun süre açlıktan sakınılmalıdır. Yemek ve uyku arasında en az 3 saatlik zaman dilimi bırakmak gerekir. Stresten, uykusuzluktan uzak durulmalıdır. Sigara ve alkolden kaçınılmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum