Ceren Bingöl

Ceren Bingöl


200 MİLYON KIZ VE KADIN SÜNNET EDİLİYOR!

24 Nisan 2020 - 17:25 - Güncelleme: 05 Mayıs 2020 - 17:00

 

Dünya çapında sünnet edilmiş yaklaşık 200 milyon kız ve kadın olduğu tahmin edilmektedir. Uygulayıcılar ülkelerinde de geçerli olan yeni yasalara rağmen, kızlar 15 yasından önce hala sünnet edilmektedir.

 

Evet bugün ülkemizde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor. Ülkemizde çocuk bayramı kutlanırken dünya çapında milyonlarca kız çocukları şiddete uğruyorlar.

 

KADIN SÜNNETİ NEDİR?

Kadın sünneti (FGM), kızlara ve kadınlara sebepsiz yere aşırı fiziksel ve psikolojik ağrıya neden olur. Prosedür genellikle genç kızlarda yapılır. Kızlar doğumdan hemen sonra veya ergenlik döneminde sünnet edilir. Çoğu sünnet hala evde bir bıçak veya ustura ile tıbbi gözetim olmadan gerçekleşir.

 

PEKİ BU SÜNNETİN SEBEBİ NEDİR?

Erkekler kızların ve kadınların sünnet ihtiyacının ana nedeni olarak "sosyal kabul" diyorlar. Nede kolay bir cevap ve çözüm değil mi? Şiddeti bu şekilde haklı çıkarıyorlar.

 

GENİTAL SÜNNET NEREDE UYGULANIR?

FGM’ye göre bu “ibadet kuralları” en fazla Afrika, Asya ve Orta Doğu'da uygulanmaktadır, ancak Avrupa'da da yaygındır. Bazı bölgelerde, uluslararası çabalara rağmen, kadınların büyük bir kısmı hala cinsel olarak parçalanmaktadır. En yüksek FGM oranına sahip ülkeler (kaynak UNICEF):

Somali (98 %), Gine (96 %), Cibuti (93%), Mısır (91 %), Eritre ve Mali (89 %), Sudan ve Sierra Leone (88 %)

 

KIZLAR VE KADINLAR İÇİN KÖTÜ SONUÇLAR

FGM'ye göre bu şiddeti gören kızlar hem fiziksel hem de psikolojik sonuçları gösterirler -ve eminim ki bu bir ömür boyu o kadınları ve kızlar takip edecektir. Prosedür genellikle anestezi olmadan ve bir bıçak, cam kırıkları veya Tıraş bıçağı gibi steril olmayan kesici aletlerle yapıldığından, enfeksiyon riski baya bir yüksektir. Buna ek olarak, kızlar prosedür sırasında insanlık dışı acıya katlanmak zorunda kalırlar ve bu prosedür sırasında bolca kan kaybederler. Bazıları daha sonra bu nedenle hayatını kaybederler…… Bir hiç uğruna!

 

BAŞKA SONUÇLAR/RİSKLER:

          Kirli araçların kullanımı yoluyla HIV/AIDS gibi hastalıkların bulaşması

          Depresyon, Travma

          Kan Zehirlenmesi, Tetanoz

          Doğum komplikasyonları

 

EK BİLGİLER:

       Sadece İsviçre'de, 15.000 kız ve kadın bu prosedüre teslim edilmektedir (kaynak: İnselspital Bern)

       Bu kızların yaş ortalaması 10 yıl (kaynak: womanstats.org)

       Her 10 saniyede bir kız bir yerde sünnet edilir (kaynak: UNICEF)

 

Kadınlar ve özellikle çocuklar bunları hak etmiyorlar. Artık bu zihniyetten uzak bir yaşam sürmeliyiz. Kadınlar ve erkekler eşittir. Maalesef Türkiye Cumhuriyeti’nde ’de Kadınlara ve Çocuklara gittikçe şiddet artıyor. Buna bir dur demeliyiz.

KADIN VE ÇOCUK BEDENİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN!

 

Benim dileğim o ki, güzelim ülkemizde bu şiddetlerin azalması ve çocuklarımız için sadece bugün değil her günün bir bayram olmasıdır.

Ceren Bingöl

YORUMLAR

  • 0 Yorum