Ceren Bingöl

Ceren Bingöl


Covid-19 Nereden Geliyor ?

06 Mayıs 2020 - 22:11 - Güncelleme: 14 Mayıs 2020 - 15:56

On binlerce ölü, günlük yaşam sakat haline geldi, dünya ekonomisi boğuldu.
Covid-19 bizi bir çıkmazın içine sürükledi ve adeta bir kâbus gibi üstümüze çöktü.
Ama bu virüs nereden geliyor ve nedenleri nedir?

Covid-19, dünya çapında yaşadığımız ilk veba değildir.
2002: SARS
2004: Kuş Gribi
2009: Domuz Gribi
2012: Mers
2013: Ebola
2020: Covid- 19


Dünyanın eskisinden daha gelişmiş olduğu bir zamanda birbirini kovalayan art arda pandemilerin sırası bitmiyor. Bu tür virüslerin yüzde 70 hayvanlardan insanlara bulaşmıştır. Yani bu virüslerin bulaşma yolunun cenneti hayvan pazarlarıdır (Wet Markets). Sürünen ve uçabilen her ne varsa bu tür pazarlarda sunulmaktadır. Bu nedenle, insanlar ve hayvanlar arasında mesafe azalıyor ve bir temas ortaya çıkıyor. Bu şekilde virüs insanlara kolaylıkla bulaşabiliyor. SARS'DA olduğu gibi, covid-19’un Ground Zero’su da hayvan pazarlarıdır.

Peki bu Hayvan pazarları neden kapatılamıyor?

Bu ülkelerin çoğunda bu pazarlar kültür ve geleneğin bir parçasıdır. Bu ülkelerde soğuk et taşımacılığı yapılamadığı için hayvanlar bu tür pazarlarda satış yapılıp anında katledilir.
Ancak, Çin halkının  tepkisi üzerine, Guang Dong mayıs ayından itibaren vahşi yaşam pazarlarının yasaklanmasını istiyor.
Sadece Çin'in nüfusu değil, aynı zamanda 230'dan fazla Sivil Toplum Örgütleri (STK), dünya çapında vahşi yaşam pazarlarının yasaklanması için açık bir mektup ile Dünya Sağlık Örgütü ne (WHO) bir çağrıda bulundu.
Bir sonraki pandemiyi önlemek istiyorsak, koruyucu maskeler ve dezenfektanları stoklamak yetmeyecektir. Başka bir düşünme yöntemi bulmalıyız. İnsanlara ve hayvanlara nasıl davrandığımızı yeniden düşünmeliyiz. Aksi takdirde, bir sonraki salgın sadece bir zaman meselesidir!

Gözardı edemeyeceğimiz en önemli bir konu da; 
bu virüsün kötü yanları ve olumsuzlukları saymakla bitmez. Gel gör ki  Doğaya ve insanlığa kazandırdıkları olumlu şeyleri de görmemezlikten gelemeyiz.
Bu olayların en başında ve sevindirici olanı  Ozon deliğinin  kapanmak üzere olduğu bilgisidir. Görüyoruz ki,   doğa her anlamda kendini yeniliyor.  
Durum böyle olunca "acaba doğa insanlığa ders mi veriyor?" 
Sorusu akla geliyor ...

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Gül Kocher
    2 ay önce
    insanlık öncelikle Vahşi Doğayı kendi haline bırak..insanlık öncelikle Vahşi Doğayı kendi haline bırakmalı. Bu hastalıkların hepsi Vahşi hayvanlardan geçiyor yani Doğa öcünü aldı ve almaya devam ediyor . İnsanoğlu 21. Yüzyilda bir virüsün aşısını bulamayıp patır patir dökülüyorsa, insan birseyi anlamalı oda Doğaya ellemeyecek maalesef bu hastalıkların birçoğu Asya ve Afrika ülkelerinden çıktı ama Çinlilerin vahşi hayvanları yeme adetleri, Afrika'nin ormanları kesip yok etmesinden. Vahşi Doğa adı üstünde vahşi kalmalı. Bu Virüs Butün Dünyaya yayilinca da yıllardır birçok insanın, klimacilarin tartıştığı hava kirliliği de geri çekildi yani bir kere daha şunu anlıyoruz ki, insan Bu Dünyanın başına gelen en kötü yaratıkmis, evlere tıkanan insanlardan sonra Doğa rahatladı, hava kirliliği azaldı yani biz insanlar çokta gerekli değiliz bu Dünya ya. Dediğin gibi belkide Doğanın insandan aldığı bir öç ama birçok hayvan aktivistleri de yakalanınca Corona Virüsü, sadece insanın kendine yaptığı bir kötülük