Ceren Bingöl

Ceren Bingöl


Kenya: polis 13 yaşındaki bir çocuğu oynarken vuruyor

20 Temmuz 2020 - 20:55

Bazı şeylerin inanılır gibi olmadığı anlar yaşıyoruz. Tüm dünya Covid-19 ile uğraşırken dünyanın ve insanların başına başka başka problemler çıkıyor, üstelik bu problemleri insanların durduk yere  ürettiği ap açık ortada.
 
Çok zaman geçmedi, daha birkaç hafta öne Kenya’da 13 yasındaki bir çocuk,  polis tarafından öldürüldü! Niye mi? Kenya’da ve  birçok ülkede dışarı çıkma yasağı var. Velakin bu çocuk dışarıya değil, kendi balkonuna çıktı ve bir poliste «kurallara uymadığı için» o çocuğu vurmaya karar verdi.
 
Kenya'da  Polis şiddeti yüzde 40’dan daha fazla

Doğu Afrika ülkesinde, polis saldırıları ne yazık ki günlük yaşamdır: Kenya'da polis şiddeti uzun yıllardır büyük bir sorun haline gelmiştir. Corona krizi durumu önemli ölçüde daha da kötüleştirdi. İnsan hakları örgütleri, son beş ayda polis şiddetinden en az 101 ölüm bildirdi. Yani geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 daha fazla. "Black Lives Matter" hareketi Kenyalı nüfusun özgüvenini güçlendirdi.
 
Polis kurbanların ailelerini tehdit ediyor

Ancak Nairobi'de 13 yaşındaki bir çocuk için, polis şiddeti dalgası ölüm cezası anlamına geldi: bir polisin mermisi karnına çarptı. Çocuk hemen hastaneye sevk edildi, ama ne yazık ki orada ciddi yaralanmalara yenik düştü. Çocuğa o ölümcül mermi çarptığında, balkonda kardeşleriyle oynadığı söyleniyor.

Şimdi o polis neyse ki yargılanıyor. Ancak hukukun üstünlüğü yerine, mağdurun ailesi giderek daha keyfi otoriteler yaşatılıyor: sanık polisin meslektaşları düzenli olarak evlerinin önünden geçerek akrabalarını korkutuyor. Ancak iç açan bir durum var: komşular dayanışma gösteriyor!
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum