Ceren Bingöl

Ceren Bingöl


TÜRKİYE: Hayvana karsı şiddet

23 Temmuz 2020 - 16:03

Türkiye Cumhuriyeti’nde ne yazık ki hayvana karşı şiddet gittikçe artıyor. Peki bu niye böyle ve hangi yasalar bu konuda yürütülmektedir?
 
Volkan Uzun bu faillerden biri. Hayvanlara acı çektirmek onları adeta tatmin ediyor. Üstelik cezasız kalıyorlar.
 
Buna son verilmelidir çünkü ne demiş MAHATMA GANDHI: “Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış bicimi ile değerlendirilir.”
Bizim ahlaki davranışı gittikçe bozuluyor……
 
Kanun No. 5199 sayılı yasası (kabul Tarihi: 24.06.2004): Hayvanları Koruma Yasası
Okumak isteyenlere
https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5199.html
 
İsviçre’de Hayvanlar nasıl korun uluyor
 
Hayvanlara zulüm Hayvan koruma Yasası'nın (TSchG) madde 26 düzenlenmiştir. Hayvanlara zulüm kavramı halk dilinde genellikle insanlar tarafından bir hayvana uygulanan tüm acı ve ıstıraplar seklinde kullanılır, yasa hayvanlara zulmü çok daha dar bir şekilde tanımlar ve onu kesin olarak tanımlanmış birkaç gerçekle sınırlar.
 
Yasal anlamda bir insan bir hayvana kasıtlı veya ihmalkâr sekilde bir zarar verirse, işte o an bir suç işlemiş olur: yani bir hayvana kötü muamele ederse, ihmal ederse, gereksiz yere aşırı zorlar veya haysiyetini göz ardı ederse işte o andan sonra, İsviçre hükümetinin gözünde fail konumuna geçer.
 
Buna ek olarak hayvanlara işkence eden ya da hayvanları deneylerinin bir parçası olarak kullanan, bir hayvan üzerinde önlenebilir ağrı/ acı/ zarar veya korkuya çektiren, ya da ondan kurtulmak için terk eden, ya da hayvanlar arasında dövüşler organize eden art niyet, çıkar üzerinden yol almış İnsanlar (bunlara insan denilirse tabii) fail olarak ceza kurulumunda ceza almaktadır.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum