İsviçre'den yazıyor ... Ceren Bingöl

İsviçre'den yazıyor ... Ceren Bingöl


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 2021 - 11:29

Milli Hâkimiyet Bayramımız olan bu kutlu gün Atamızdan bize armağan edilmiş gündür. Yurdumuzun her bir yanında bayramımız kutlanırken, yurtdışında ne yazık ki durumlar başka görünüyor.

 

İsviçre Federal Konseyin kararları

İsviçre’nin Federal Konseyi 19 Mart 2021 yeni kararlar açıkladı. Bildiğiniz üzere COVİD19 nedeniyle tüm atraksiyonlar kısıtlandı. Maalesef bir insan oğlunun ihtiyacı olan sosyalleşme en az seviyede gerçekleşebiliyor. Aynı sebeplerle bayramımızı yurttaşlar olarak kutlayamıyoruz ve bu bizi derinden üzüyor. 

Partiler ve etkinlikler

 

Partiler ve dernekler pandemiden dolayı halka açık etkinlikler yapamıyor. Ayrıca tüm toplantılar online görüntülü platformlardan yürütülüyor. CHP İsviçre Birliğin ve diğer partilerin birleştiği uçurtma festivalleri maalesef bu yıl gerçekleşemeyecek.

 

Çocukları için zorlu pandemi süreci

Hepimiz için zor olan günler çocuklarımız için kat be kat daha da zor. Çocuklar ve ergenler sağlıklı gelişim için yeterli fiziksel aktiviteye ve akranlarıyla Temaslara ihtiyaç duyarlar. Buna ek olarak, okul ve Anaokulu ortamı Sosyalleşmenin önemli bir örneğidir; gençler arasında, kimlik oluşumu ve Ebeveyn evinden ayrılma bağlamında Akranlarla (Akranlar) sosyal ilişkiler merkezi bir öneme sahiptir. Çocuklar ve ergenler, Covid krizinin psikolojik etkileri için risk grupları olarak sınıflandırılmıştır. Gelişim psikolojisi açısından, özellikle hassas ve biçimlendirici bir yaşam aşaması ile başa çıkmak. Çocukları ve gençleri de etkileyebilecek kaygı, hayal kırıklığı, stres vb. gibi doğrudan etkilerin yanı sıra, bu yaş grubu orta ve uzun vadeli sonuçlardan korkmaktadır: Sosyal etkileşimlerdeki ve kısıtlamalardaki değişiklikler, gençlerin ilişki ve bağlılığı üzerinde davranış kalıpları sağlamlaşmış yetişkinlere göre daha güçlü ve daha kalıcı bir etkiye sahip olmalıdır.

 

Ne olursa olsun, biz bayramlarımızı hep yaşamaya devam edeceğiz!

 

Saygıyla!


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum