İsviçre'den yazıyor ... Ceren Bingöl

İsviçre'den yazıyor ... Ceren Bingöl


COVID19 kendini gösteriyor – Çocuk istismarları

13 Şubat 2021 - 23:33

Zürih Çocuk Hastanesi daha önce hiç olmadığı kadar şüpheli vaka bildirdi. Geçen yıl 592 şüpheli çocuk istismarı vakasından toplam 397 vaka doğrulandı. Muayene sırasında sadece 27 çocukta semptomların tıbbi olarak açıklanabilir olduğu ve kötü muamele görmediği ortaya çıktı. 168 çocukta şüphe devam ediyor. Yani bildirilen vakaların %67.06 doğrulanmış oluyor. 
 

İstismar edilen çocukların çoğu fiziksel ve cinsel şiddetin kurbanı oldu. Bildiriye göre, uzmanlar bu gelişmeyi Pandemiye bağladılar. Dışarı çıkma yasağı, ev ofisi, okul kapanışları ve finansal darboğazlar bazı aileler üzerinde olumsuz bir etkiye yol açtı. Ancak, evde olmanın artması, insanların mahallede neler olup bittiğini daha fazla algılamasına ve herhangi bir çocuk İstismarını yetkililere bildirme olasılığının daha yüksek olmasına neden oldu.

 

Evet acı bilançonun önünde oturuyoruz. Bu kaçıncı makalem bilmiyorum ama, şiddetin azalmasını dört gözlen beklerken, şiddet gittikçe artıyor. Hatta durmak bilmiyor.

 

Daha kaç kadın, çocuk, hayvan şiddete uğrayacak hatta şiddet yüzünden hayatını kaybedecek?

 

Şiddet sadece Türkiye Cumhuriyeti’ne özgün bir davranış değil, gördüğünüz gibi İsviçre gibi bir ülkeyi de derinden sarsan bir konu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum