İsviçre'den yazıyor ... Ceren Bingöl

İsviçre'den yazıyor ... Ceren Bingöl


Deprem – Türkiye Cumhuriyeti'nin var olan acı gerçeği

09 Kasım 2020 - 19:10 - Güncelleme: 09 Kasım 2020 - 19:21

Deprem – Türkiye Cumhuriyeti'nin var olan acı gerçeği Neden bir deprem oluşabilir?
Bir yerkabuğu yedi büyük ve çok sayıda litosfer plakasından oluşur. Bunlar ya birbirlerine
doğru ya da birbirinden uzaklaşır. Yerkabuğundaki sürekli hareketler ani stres rahatlamasına neden olur. Plakaların iki tarafına, yeterince büyük olduklarında deşarj olan gerilimler yüklenir. Gerginlikler sarsıntılı hareketlerle boşalır. O Enerji dalgalar şeklinde yeryüzünün yüzeyine çıkar ve deprem olarak algılanır.

"Anadolu tabağı" adı verilen özel bir tabak Türkiye'yi tamamen kaplıyor. Kuzey uzun kenarı Avrupa'ya uzanır ve Kuzey Anadolu Fayı olarak adlandırılır. 20. yüzyılda bu uçta birkaç deprem oldu. Şu anda deprem doğudan batıya, yani İstanbul'a doğru hareket ediyor. Bingöl 2010 ve 1971 yılındaki depremlerle kısmen kapatılmıştı, bu yüzden geçen Cuma Malatya ve Elâzığ’ı vurdu ve Bingöl'ü atladı. Bu Gerilim 1000 yıldan fazla bir sürede arttı ve ne yazık ki 24 Ocak 2020'de patladı.

 

İzmir Deprem'inin etkileri nelerdi ve kaç kişi öldü?

İzmir Seferihisar ilçesinde meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki deprem tüm Türkiye’yi sarstı. Depremde tam 17 bina yerle bir oldu ve Seferihisar’da denizin yükselmesine neden oldu. Tam 114 kişi hayatını kaybetti, 1035 kişi yaralandı. Göze batan Rıza Bey Apartmanı tam 34 kişiye mezar oldu. Bu 17 binanın yerle bir olması tam olarak ihmal sonucudur – kolonlar kesiliyor, ucuz malzemeler kullanıyor – bilerek katil olunuyor.

 

Önlemler nedir ve yârdım nasıl edilebilir?

Birçok otel, okul ve ibadet yerleri bir gecede başlarının üzerinde bir çatıları olması için insanlara kapılarını açtılar. Ayrıca İzmir Büyük Şehir Belediyesi bir kampanya başlattı; kampanyanın amacı bir ailenin 5 aylık kirasını karşılamak. Kampanyanın sloganı “bir kira bir yuva”. Avrupa’nın her bir tarafından yardımlar toplanıyor.

Bu ne demek biliyor musunuz, bu demek ki, ülkemizde ne kadar çerik çürük insanlar varsa, o kadarda vicdanlı güzel insanlarımız var. Bu demek ki BiZ güzel bir toplumuz, yeter ki vicdanımızı duymazdan gelmeyelim.

 

Peki ben ne yapabilirim sorusuna gelirsek: bağış toplayabilirsiniz ve ihtiyacı olan insanlara para, yiyecek veya kıyafet şeklinde gönderebilirsiniz. Fazlasına gerek yok, para yollayamıyorsanız bile, kendi sosyal hesabınızdan bu tür kampanyaları paylaşabilirsiniz – YETER Ki BUNU İÇİNİZDEN GEÇİRİN!

 

İstatistiklerden uzaklaşarak düşündüğümde acep doğaya verdiğimiz zararlardan dolayı doğa ananın bize geriye verdiği bir tepki olabilir mi? Üstünde yaşadığımız yer küreyi bütün kaynaklarıyla hor kullanmamızın sonuçları olabilir mi? 

YORUMLAR

  • 0 Yorum