Runerm Ateş

Runerm Ateş


FAŞİSTLERDEN, ALEVİLER'E X İŞARETİ

31 Ocak 2021 - 00:02

Yalova'nın Bağlarbaşı Mahallesi'nde oturan beş Alevi ailenin evleri çarpı işareti çizilerek hedef haline getirileli birkaç gün oldu. Evlerin duvarlarına ‘Alevi’ sözcüğü, ‘k’ harfi ve X (çarpı) işareti konulan Alevi ailelerin, konu ile ilgili emniyete başvurarak, suç duyurusunda bulunması üzerine soruşturma başlatıldı. Ötekileştirmeye yönelik kapıya yazılan ‘’Alevi X’ kin dolu bir zihniyetin ürünüdür. Tarih boyunca Aleviler, yaşadıkları bölgelerde, baskılara maruz kalmışlar ve yaşam, inanç gibi temel insan haklarından yoksun bırakılmaya çalışılmışlardır. Aleviliğin felsefesinde ‘her şeyden önce can’ kavramı varken, Aleviler’e yapılan bu kin dolu davranışa dair güvenlik ve hukuk nezdinde derhal gerekenler yapılmalı.
                                                                               ***
 Yalova’da yaşanan bu olay bizlere, Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta yapılan katliamları, oralarda yaşanan olayları hatırlatmıyor mu? Suç şebekesi bu insanlar kim/kimlerden güç alıyorlar? Hangi siyasal düşünce olursa olsun, hangi etnik köken hangi inanç hangi ibadet; devletin görevi halkın can güvenliğini sağlamaktır. Çünkü biliyoruz ki can güvenliği olmadan ne özgürlük kalır ne de demokrasi… Sadece Maraş, Sivas, Çorum Katliamlarına değil, yakın geçmişe gidelim tam dokuz sene önce 2012 yılına gidelim. Adıyaman, Çorum, Malatya ve İzmir’de bazı semtlerdeki Alevi evlerine ‘çarpı’ işaretleri konuldu, küfürler, tehditler yazıldı. 9 yıldır dönem dönem bu tarz haberler görüyor, duyuyor, okuyoruz. Olaylar daha yeniyken bürokrat bir isim: ‘Çocuklar yapmıştır.’ diye alaycı bir açıklama yaptı. Daha sonra mecliste konular tartışılmaya başlayınca da: ‘Üç çocuk suçunu itiraf etti, çocuklar, ‘‘Counter Strike’’ adlı bir oyundan etkilenerek yapmış.’ gibi bir açıklama yaptı. Bazı bürokratlar, Aleviler’e yöneltilen ‘kindar, ayrımcı bir tutum içerisinde yapılan sindirme politikasını’ ciddiye dahi almıyor ama biz ciddiye alıyoruz. ‘Çocuklar’ diye bahsettikleri o çocukları ne gören oldu ne de duyan… Bizler biliyoruz ki belki bugün öldürülenler olmadı ama tarihte oldu, yine olabilir ve her şeyden önce evlerin kapılarına atılan her X işareti, hegomanya kurmaya çalışanların, sindirmeye çalışma politikalarından başka bir şey değildir.


X’NIN YOLU DAVETE ÇIKIYOR
Çarpı işareti, ‘ölüm’ anlamına gelir. Evinizin duvarına, kapısına atılan o çarpı, bize bir tehdit, bir ölüme davet niteliği taşır.
Tarih ve hafızanın derinlikleri bize Maraş’ı, Çorum’u , Sivas’ı hatırlatır.
Katliamların öncesinde alevi ailelerin evlerinin kapılarına, duvarlarına konulan işareti hatırlatır.
O işaretler sonrası insanların canlarına nasıl kıyıldığını hatırlatır.
Zihniyetin, sapkınlıkların, sindirme politikalarının; yıllar geçse de değişmediğini hatırlatır.
Evinin kapısında, duvarlarında o işareti görenlere, hakkında ölüm hükmü veren birilerinin var olduğunu hatırlatır.

Oysa Alevilerin kapısını çalsalar, Aleviler, kapısına gelenle aşını paylaşır, sohbet ederler. Hacı Bektaş Veli’nin dizeleriyle yazımı sonlandırmak istiyorum.
‘’Sevgi muhabbet kaynar, yanan ocağımızda,
Bülbüller şevke gelir, gül açar bağımızda.
Hırslar, kinler yok olur, aşkla meydanımızda,
Aslanlarla ceylanlar, dosttur kucağımızda.’’

Alevilik daha çok sözlü geleneğe dayanan, her şeyden önce can, her şeyden önce insan bakış açısını merkezine alan bir inançtır. Alevilik inanç sistemini görmezden gelemezsiniz, hegomanya da kuramazsınız, Aleviler, en temel insan hakları olan inanç ve yaşam haklarını savunuyorlar, savunmaya da devam edecekler.RUNERM ATEŞ
runerm_ates@outlook.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum