Runerm Ateş

Runerm Ateş


Sorumlular,sorumsuzluklarını meşrulaştırıyor

09 Kasım 2020 - 19:05

"Allah rahmet eylesin, kader böyleymiş." deyip yok öyle meseleyi kapatmak! "Sadece yirmi bir (21) bina yıkıldı" demek, depremin büyüklüğünü yirmi bir(21) binaya indirgemek, tedbirsizlikleri küçümsemek, bu olayın sorumluluğundan kaçmaktan başka bir şey değil. O koltuklarda oturanlar bilmelidir ki; ölen onca canın vebali, sorumluluklarını yerine getirmeyip, pişkince açıklama yapıp, depremin boyutunu 6.6 şiddeti gibi göstererek vicdanları yumuşatmaya çalışanlardardadır.

ÇELİŞKİNİN DANİSKASI!

İzmir'de gerçekleşen depremin büyüklüğüne; Rusya "7.1" diyor. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi "7.1" diyor. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü "7.1" diyor. Türkiye'de, bu topraklarda olan deprem için havuz medyası "6.6 şiddetinde bir deprem" diye bir açıklama yapıyor. Çelişkiyi mi soruyorsunuz? Alın size çelişkinin daniskası!

İZMİR'DE NELER OLUYOR?

Enkaz, sizin o söylemlerinizde belirttiğiniz "sadece yirmi bir (21) binadan ibaret değil. Enkaz, orada yaşayan insanların yüreklerinde. Yıkılmamak için direnen, yan yatmış, derin çatlaklar oluşmuş, kısmen çökmüş binalar ve orada ikamet eden sayısını bilmediğim kadar insan var. Pandemi dönemiyle yıkıcı bir deprem birleşmişken, kolonlarında hasar olan hastaneler var. Orada yitip giden tam "114 can, 114 hayat" ve birçok ağır yaralı var. Söylemlerinizde belirttiğiniz kadar basit değil; bizi deprem değil, tedbirsizlik öldürüyor. Hem de üç maymunu oynayan, "Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın. " diyenler el ele verip öldürüyor.

Sosyal medya paylaşımlarında sıkça dolaşan bir video var. Japonya'da 9.1 büyüklüğündeki bir depremde sallanan ve yıkılmayan bir yapıya dair video. Takdir-i ilahi deyip duruyoruz. Bu muhteşem doğa, 6.1 şiddetindeki depremle bu ülkede binaları yıkıyorken, Japonya'da 9.1 şiddetindeki depremle yapıları sallıyor ve yıkmıyorsa; Japonya'ya torpil mi geçiyor? Tekrarlıyorum ki, bizi doğa değik, tedbirsizlikler zinciri öldürüyor.

CHP'Lİ BELEDİYELER VE ÖRGÜT, İZMİR HALKININ YANINDA

2017’de Ankara’dan başlayarak, İstanbul'da sonlanan, 25 gün boyunca 432 kilometre süren Adalet Yürüyüşü'nün, CHP'li belediyelere ve CHP örgütüne entegre olma becerisi katma yönü, örgütün en büyük kazanımıdır. Sosyal demokrat belediyecilik örneği gösteren CHP'li belediyeler, il ve ilçe örgütleri, İzmir'de gerçekleşen deprem sonrasında büyük bir dayanışma örneği gösterdi. İzmir halkının gündelik hayatı kolaylaştırmak için canla başla çalışan CHP örgütü ve kamuoyu oluşturarak, dayanışmayı güçlendiren halk, bu süreci iyileştirmek adına emek harcıyor. Yadsınamayacak düzeyde, kutsal bir emek göstergesi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum