Tuğçe Yerdelen

Tuğçe Yerdelen

Kültür Sanat

Başladı yine KPSS kaygısı

06 Haziran 2021 - 18:59

“Bilmem ki nasıl anlatsam;
Nasıl, nasıl size derdimi!
Bir dert ki yürekler acısı, 
Bir dert ki düşman başına.
Gönül yarası desem...
Değil!
Ekmek parası desem...
Değil!
Bir dert ki...
Dayanılır şey değil.” 
Orhan Veli Kanık


Orhan Veli, arkadaşları; Oktay Rıfat ve Melih Cevdet ile başlattığı Garip Akımında kendini, "Bir Garip Orhan Veli" olarak tanımlar. Yıllar evvel sahaftan Adam Yayınlarının bastığı Orhan Veli "Bütün Şiirleri" şiir kitabını almıştım. Bu kitapta Orhan Veli, Garip'i kendi diliyle anlatır. Nisan 1945 İstanbul'da Garip'i anlatan Orhan Veli, "Dilimizin, günden güne bile, ne kadar değiştiğini fark etmiyorsanız benim bu yazıma, bir de o zamanlar neşrettiğim Garip'e bakın. Göreceksiniz ki fark büyük. Bu farkın tüm günahını sakın benim omuzlarıma yüklemeyin. Yazdıkça fark ediyorum: Garip'in müdafaasına kalkışmış gibi bir halim var. Garip kimseye karşı değil" ifadelerini kullanıyor. Nedense bana KPSS, Orhan Veli'nin dizelerini hatırlattı. Milyonlarca insan KPSS derdiyle boğuşuyor ki, onları en iyi anlatacak dizeler buydu galiba. Tabi Orhan Veli, "ekmek parası desem, değil" diyor lakin bizdeki KPSS tam da ekmek parası. Öyle bir şey ki, Eğitim Fakültesi mezunları bir diğer anlamıyla öğretmen adaylarının dışında ne kadar; üniversite, ön lisans, ortaöğretim mezunu varsa bu sınava giriyor. Herkes bir hayalin peşinde. İçlerinde 'ya olursa, ya memur olursam' düşüncesi. 'Umut fakirin ekmeği' misali, o umut hep yurdumun insanında. 

KPSS'ye girenleri ben 3 gruba ayırıyorum: birinci grup; yıllarını KPSS'ye verip, kendilerini odalara kapatıp ders çalışanlar, ikinci grup; son dakikada köşeye sıkışıp ders çalışanlar ve sonuncu grup; Nasreddin Hoca'nın göle maya çalmasından esinlenip, 'ya tutarsa'cılar. Gölde yoğurt mu tutar, ilmik ilmik emek verenlerin emekleri mi tutar bilinmez. Ne de olsa, her şey sınavdaki o ana bağlı. Hayatımız da zaten o anların bütünü değil mi? Zamanını iyi kullanıp, aklındakini kağıda doğru dökebilenler iyi bir puan alacaktır kuşkusuz. Puanın dışında kadrolara yerleşme çabası da var, tabi. Kapıyı çalan KPSS umarım, tüm sınava gireceklere istediğini verir. Kimilerinin kaderini etkileyecek, kimilerinin ise kendini denemek için girdiği bu sınavda herkese başarılar diliyorum. Şans sizden yana olsun…

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Aysel atmaca
  1 hafta önce
  Ellerine emeğine sağlık çok güzel tebrikler
 • hicran@kofteoglu.com
  1 hafta önce
  Tebrikler güzel bir özet olmuş ????♥️ kaleminize yüreğinize sağlık
 • R.O
  1 hafta önce
  "Ne de olsa, her şey sınavdaki o ana bağlı." gerçekten de sınavın durumu bu cümlede özetlenmiş. İnsan hayatına şekil verecek sınav sadece tek bir ana bağlı olmamalı.