Tuğçe Yerdelen

Tuğçe Yerdelen

Kültür Sanat

YENİ NESİL DE AYNI ŞEYİ SORUYOR: "NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR?"

23 Nisan 2021 - 09:21 - Güncelleme: 27 Nisan 2021 - 09:01

"Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler, hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz" Mustafa Kemal Atatürk

Çocukluğumuz... Bayram telaşı... Güzel bir heyecan, aynı zamanda mutluluk... O güne özel alınmış  kıyafetler... Tıka basa stadyumlarda kutlanan 23 Nisan'lar. Bugün "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı." Nasıl geçerdi 23 Nisan? Çok da değil, sadece birkaç sene öncesi, nasıl kutlanırdı? Bu sorunun cevabını vereceğim bugün. Tabii önce biraz geçmişi hatırlayalım hep beraber. 

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarih 23 Nisan 1920'dir. 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 
Atatürk, çocuk bayramlarında Türk Ocağı binalarını, Halkevleri’ni ve Gazi Orman Çiftliği’ni çocuk şenliklerine ayırmıştır. 1927 yılı çocuk bayramı dolayısıyla Gazi Orman Çiftliği’nde ziyafetler verilmiş, çocuk konulu piyes, temsil ve gösteriler hazırlanıp Halkevleri’nde gösterilmiştir. 22 Nisan 1927’de Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin, Hâkimiyet-i Milliye ve Milliyet gazetelerinde yayımlanan bildirisinde şöyle denilmiştir: “Büyük Gazimiz çocuklarımızın 23 Nisan Bayramı’nı daha şerefli, daha sevinçli geçirmelerine vesile olacak büyük bir jestte bulunmuşlardır. Mustafa Kemal Paşa otomobillerinden birini törenlerde çocuklara tahsis etmiş ve Cumhurbaşkanlığı bandosunun çocuk sarayında, çocuk bayramı için görev yapmasını sağlamıştır. Şimdiye kadar Türk çocukları, devletin üst düzey yöneticilerinin hiç birinden bu derece şefkat ve sahiplenme görmediklerinden, bu saadete nail olan çocuklarımız ne kadar övünse ve sevinse yeridir.” 1927’deki 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamalarına büyük ilgi gösteren Atatürk, o gün sadece bir otomobilini ve Riyaset-i Cumhur Orkestrası’nı çocuklara tahsis etmekle kalmamış, o gece Ankara Evkaf Oteli’nde düzenlenen Himaye-i Etfal Cemiyeti Balosu’na da katılarak çocuklara ve 23 Nisan Çocuk Bayramı’na ne kadar çok önem verdiğini göstermiştir. O baloda çocuklara 10 bin lira yardım toplanmıştır.

23 Nisanlarda çocuklarımızın temsili olarak bazı makamlara oturmaları ve yurdun değişik yerlerinden Ankara’daki törenlere katılan öğrencilerin Ankaralı ailelerin yanında misafir edilmesi uygulamaları da 1929’da başlatılmıştır. 23 Nisan 1929’da öğleden sonra Ankara Palas’ta verilen Çocuk Balosu’na Cumhurbaşkanı Atatürk, TBMM Başkanı Kazım Paşa, Başbakan İsmet Paşa ve Bakanlar Kurulu üyeleri katılmıştır.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmi bayramlarından biridir. Türkiye ve KKTC yanı sıra Kosova Cumhuriyeti'nde " 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı" olarak kutlanılır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

Ata'mız tarafından tüm dünyadaki çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mız, yıllar boyunca aynı coşkuyla kutlandı. Stadyumda törenler, okullarda ayrı ayrı törenler, o törenlere katılmak için sabahın erken saatinde hazırlanan çocuklar ve anne-babalar... Sadece töreni izlemek için dört gözle 23 Nisan tarihini bekleyenler... Ne yazıktır ki, yıllar geçtikçe törenler kısaldı, azaldı. Bazı okullar sadece kendi bahçelerinde kutladı kısaca. Çelenk töreni hazırlandı çoğu ilde... Bizler, 23 Nisan'ları coşkuyla kutlayanlar olarak; törenlerin kısalmasına, azalmasına, neredeyse bitme noktasına gelmesine ise içimiz cız ederek baktık. Gönlümüz paramparça oldu. Özellikle geçen sene ve bu sene pandeminin gölgesinde kaldı 23 Nisan. Ancak hala aynı gurur ve duyguyla seslendirdiğim, içimden bağırarak söylediğim o marşın gümbür gümdür sesini, ne pandemi ne de başka bir şey susturabilir. Eminim, pek çoğunuz benim gibi aynı şevk ve inançla söylüyor aynı marşı... O zaman anımsayalım 23 Nisan Marşını: 
"23 Nisan kutlu olsun
Sevinin küçükler, övünün büyükler
23 Nisan kutlu olsun
Çok büyük bayram bu bayram
Herkese kutlu olsun
Çok büyük bayram bu bayram
Herkese kutlu olsun"

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum